fbpx

Naše výlety okolo Trogiru – Chorvatsko 2019

Trogir a výlety v okolí

Minulý rok – 2019 jsme vybrali v Chorvatsku bližší místo na dovolenou, aby cesta netrvala tak dlouho jako ten předešlý na ostrov Hvar. V akci byl pobyt od Vítkovice Tours do Hotelu Medena. Z fotek to byl mega hotel, tak jsem měla předem osypky, jaké to bude. Počítala jsem s nejhorším a nic neočekávala. Ale přišlo milé překvapení.

Hotel Medena – kousek od města Trogir

Náš pokoj měl klimatizaci, což jsme v první dny opravdu ocenili, protože se teploty šplhaly až ke 40. I přes velký počet ubytovaných jsme si měli VŽDY u jídla kde sednout. Super byl i sladkovodní bazén a moderní brouzdaliště s vymakanými stříkacími prvky.

Pláž pod hotelem byla kombinace betonových plat střídané pláží z menších hranatých kamínků. Okolo moře byla dlouhá promenáda posetá obchůdky se suvenýry, hospůdkami i stánky s nabídkou celodenních výletů na lodi.

Pláž pod hotelem Medena

Betonová plata pod hotelem Medena, (pěkné oblázkové pláže taky), ale Verča chtěla v hloubce lovit mušle a ježky.

Tak nějak odjakživa tíhnu k poznávání míst. Jen tak být na jednom místě mi opět nestačilo. Rodinná posádka ale z mých výletových manýrů moc nadšená nebyla. Nakonec jsme ale vždy po obědě vyrazili prozkoumávat jiná místa v okolí. Trogir je přístavní a průmyslové město, tak i to moře podle toho vypadalo. Stačilo ale popojet o kus dál a zase jsme se mohli kochat křišťálově čistou vodou.

Pojďme se postupně podívat na místa, kde jsme byli šnorchlovat a brázdit vlny s naším rejnokem. 😉

  • Ostrov Ciovo – jižní strana – video

Pláž tvořená zaoblenými ..neostrými“ a  většími oblázky.

  • Kemp na poloostrově u města Primošten – video

Pláž kempu tvořená menšími ostrými kamínky. Nádherně čistá průzračná voda. Zde jsme viděli platýze, který ještě sehrál na naší dovolené svou roli. 🙂 Návětrná strana se silnějšími vlnami i větrem. Prudší vstup do vody. Sprchy a záchody za poplatek. Vjezd do kempu za poplatek počítaný dle hodin strávených na místě.

  • Pláž  Strožanac za Splitem u města Podstrana

Tento výběr ,,naslepo“ se mi moc nepovedl, přesto jsme si zde užili pěkné chvíle. Pláž kombinace betonových plat a malých oblázků. Mušličky, krabíci a rybičky. 🙂

  • Výlet na Brač – Bol – Zlatni rat (trajekt Split – Supetar) – 1 cesta 3 hodiny z Trogiru do Bolu – video

Největší zklamání naší dovolené v podobě výletu za pláží Zlatní rat…Nádherně čistá voda, ale tělo na tělo turistů, vyšponované ceny za všechno…Všude na ostrově by bylo líp než tady. Tomuto výletu budu věnovat ještě článek zvlášť, protože tohle musím víc sepsat a okomentovat.

  • Ostrov Ciovo – severní strana

Za mě asi nejhezčí místo, které jsme tuto dovolenou navštívili. Autem asi 15 minut přes most na severní stranu ostrova Ciovo. Krásně čistá voda, mušle, rybičky, klid a mír. 😉 Pláž s většími zaoblenými oblázky.

No zase jsem udělala pěknou krpu u výletu na Brač, rozepíši se o ní v dalším článku, tak se ze mě poučte…jsem někdy pěknej umanutec, co chce někdy až příliš, aby se to dalo stihnout…

Primošten, ostrov Brač, Trogir, ostrov Ciovo - pláže

mapa výletů za jinými plážemi (Primošten, ostrov Ciovo, ostrov Brač)

Náramná znamenitost – zajímavost o logu hotelu Medena

Zvíře, člověk, stvůra, věc? Co to jako je? Co byste si tipli vy?

Kairos - řecký bůh pomíjivého štěstí - logo na koberci

Logo hotelu Medena

Logo ztvárňuje řeckého boha Kaira. Věčně rozběhnutý Kairos ztělesňoval šťastný okamžik v životě, který musíte buď chytit, nebo už se nikdy nevrátí. Torzo z mramoru bylo objeveno před méně než sto lety v opuštěném domě v Trogiru. Více o Trogiru. Kdo má chuť mrknout na nalezený reliéf, zde i s legendou v chorvatštině.

Většinu fotek s minipopisky najdete na Instagramu. → @sarkaseherezada

Článek o naší cestě na ostrov Hvar v roce 2018.

Cesta přes Maďarsko do Hotelu Medena

Mé zápisky vtipných hlášek, které si chci uchovat v paměti. 🙂

  • Papa Fráňa – papež František – též velmi familiérně a hezky oslovován v chorvatském rádiu. Chorvatština je sice slovanský jazyk, ale kdysi byla ovlivněna Benátčany, tak není divu, že intonace zní jak Italština. Jeli jsme z toho slavnýho Brače a poslouchali rádio. A i Jirka se mě ptá? ,,To je Italská písnička?“ A já: Ne, chorvatská, ale taky čučím jako puk!
  • Naša Majka – chorvatsky Panenka Marie – familiérně takto oslovovaná v rádiu
  • Holopipče – Terezka, která aby neměla neopálenej zadek, chodila pořád holá
  • Zlatní rat – Zlatá krysa – kvůli mega zklamání Jirka měl asociaci s angličtinou a přejmenoval tuto pláž
  • Sučurac – město v Chorvatsku, člověk by se hádal, jak to číst
  • Rajka – město v Maďarsku
  • Co to vezou za plástev? Vezou tam vůbec děcko? Místo děcka vezou platýza. (Po přechody šla rodinka s ,,čímsi“, nebyl to ani sporťák, ani autosedačka. Byla to jen taková placka na kolečkách. Po zklamání z Brače nás to alespoň všechny rozesmálo, že k této příležitosti vznikla i naše písnička na melodii Horolezci, horolezkyně, horolezčata…→ ,,Holopipci, holopipky, holopipčata, nelezte do kočáru, co je hodně placatá. Najdete tam platýze, upadnete do schýze, dudla, dudla, dudlajda…“
  • Jirka: ,,Tady se někdo zhópl na břuchu, že je tady zákaz odbočení doleva.
  • Verča mně: ,, Ty se za strýčka Fenstra nemusíš ani převlíkat.“
  • Šla jsem se zeptat na logo hotelu Medena 3 chorvatských mlaďochů na recepci. Původně jsem si myslela, že mluví o Ikarovi. Mluvili v angličtině o řeckém bohovi, který uměl lítat. Myslela jsem, že Ikaros je v chorvatštině Kairos. Ale Ikaros nebyl bůh, tak jsem pátrala pak na wifi dál a když jsem uviděla kamenné torzo na googlu, byl i tvar loga jasný. 🙂
Šárka Pospíšilová
,,Mám chuť vyprávět své životní příběhy, jak ty veselé, tak i ty nepovedené. Z mých chyb a přešlapů se budete moci poučit a vyvarovat se jich." Můj příběh si můžete přečíst zde >> Již jsem dala dohromady i plánovaný eBook o naší svatbě. Díky němu se budete moci na tu svoji i na svatbu někoho jiného lépe připravit. Já už své chyby nevrátím, vám ale ty moje můžou pomoci. Mé svatební přešlapy zde>>