fbpx

Cesta na Brač aneb jedno velké zklamání…

Cesta na ostrov Brač za pláží Zlatní rat

Už od roku 2018 se těším jak malé děcko, že se pojedeme podívat na ,,Jedničku“. Čemu že tak říkám? Minulý rok na Hvaru jsem všude, kam se podívám, viděla reklamy na pověstnou NÁDHERNOU PLÁŽ ZLATNÍ RAT na ostrově Brač. Pláž, která připomíná z nebe tvar jedničky, pověstná svým unikátním pobřežím a nepopsatelně čistou vodou.

Pláž Zlatni Rat v Bolu na ostrově Brač

Jednička – pláž Zlatni rat v Bol na Brači

Letos jsme byli ubytovaní poblíž města Trogir (článek o dovolené 2019). Toto město je coby ,,kamenem“ dohodil od ostrova Brač. No na mapě to vypadá kousek, ale po všech výpočtech mi vycházela cesta tam 3 hodiny. Na cestu z Trogiru počítejte minimálně hodinu do Splitu na trajekt, raději  i víc jako rezervu, abyste si stihli koupit lístek a zařadit se včas do fronty aut. Jednou se nám podařilo v zácpě aut ve Splitu zasekat na 45 minut, tak to nepodceňte, ať tam pak zbytečně netrčíte pořádně vytočení.

Cesta autem ze Supetaru do Bol

Trajekt SPLIT – SUPETAR (ceny a jízdní řády)

Trajekt Jadrolinija ve Splitu

Fronta na trajekt Jadrolinija – Split

Cesta trajektem dle jízdního řádu trvá 50 minut, počítejte ale raději víc. To samé počítejte i na cestu ze Supetaru do města Bol, kde je pláž Zlatní rat.  Ostrov je hornatý a cesty jsou klikaté, tak s nějakým ,,pořádným šviháním autem“ nepočítejte. Takže další skoro hodina přes ostrov k pláži. My si udělali ještě menší zastávku na odlovení kešky, která byla v Bolu na dětském hřišti známém ,,uměleckými“ grafity (mapa). Byly velmi pěkné. Až potom jsem si ale říkala, že jsme mohli tady ušetřit více času na jiné místo. Pláž Zlatní rat byla totiž velkým zklamáním.

Dojeli jsme na obrovské parkoviště, které bylo zatím nejdražší, kde jsme kdy platili (90 kun). Podle miliardy aut bylo jasné, že to bude hodně výživné. Realita byla ale mnohem horší. Bohužel ten den byl i hodně silný vítr, tak bylo moře i vzduch studený. Mně ani holkám se cvakajícími zuby se ani pořádně nechtělo do vody. Holky si ale našly zábavu v zahrabávání v oblázcích a na chvíli se zdály spokojené. Jirka šel na druhou stranu pláže, kde vlny nabíraly na takové intenzitě, že jeden motorový člun skončil úplně na mělčině. Když se dnes dívám na video, tak mi tak silné nepřipadají, ale holky dokázaly pěkně potáhat a úplně smést.:-)

Poznámka: Místo, kde jsou holky na chvíli úplně samy, bylo vyhrazené pro čluny.

Celou dobu jsem trnula, jak asi musí má posádka trpět, kam jsem je to vzala. :-/ A hlavou mi šlo jediné. Přesunout se na jiné klidnější místo. Jenže čas byl neúprosný a letěl, jak splašený. Zkusili jsme přejet na jinou pláž, jenže se u ní nedalo nikde zaparkovat. Nebo takhle, bylo tam jedno větší placené parkoviště, starý Chorvat se mi snažil namluvit, že v pohodě zaparkujeme na parkovišti ve třetí řadě aut. Každému muselo být jasný, že by jiná zaparkovaná auta nevyjela! Zkusili jsme cestu opodál, ale tam měla auta pokuty za stání za stěrači. Takže nic, zkusíme ještě kemp u Bolu. Tam se nám podařilo zaparkovat za dalších 40 kun. I tady vlny bušily jak o závod, ale aspoň jsme tu zahlídli nějaké rybičky a dokonce medúzu.

Po krátké chvíli v tomhle kempu musíme zvedat kotvy, abychom stihli trajekt zpět a včas se vrátit na večeři do hotelu Medena. Odjíždím plná zklamání a divné nálady, že stačilo málo a mohli jsme rovnou zkusit jiné ,,neprofláklé“ místo na Brači, kde bychom si to užili celý den mnohem víc. Jenže i špatná zkušenost je zkušenost. Po této zkušenosti už bych tuto pláž neopěvovala, jsou v Chorvatsku mnohem mnohem hezčí. Můžete si ale z videa a fotek udělat svůj vlastní názor, jak to tam asi v sezóně vypadá a rozhodnout se sami.

Než jsme tam jeli, Jirka říká: ,, A co tam jako uvidíme lepšího? Bude tam všude miliarda lidí a v moři plno igelitových sáčků a bordelu…“ A měl pravdu. Naše konzumní společnost se prostě k přírodě neumí chovat, a tak to pak i vypadá! Verča tento můj výlet okomentovala: ,, Mami, a toto je jako ta tvá vysněná pláž?!“ Co na to říct.

Pokud byste chtěli zavítat na Brač, tak si vyberte nějaké méně známé místo. Je tam opravdu čistá a krásná, i když chladnější voda. Takovou jsme zažili ale i na Hvaru v klidných menších zátokách.

Tady na tomto výletě jsem se pěkně spálila a má umanutost stihnout toho co nejvíc zapříčinila jen to, že jsem si celý den skoro neužila. Pořád mi šlo hlavou, přejedeme někam jinam, bude to tam lepší. Místo toho, abych si to užila i tam, kde to k dokonalosti mělo pěkně daleko. Jirka objevil super zábavu ve vlnách a i přes nepříznivou situaci vytěžil z ní co nejvíc.

Mám se pořád co učit. 🙁

Jirka přejmenoval toto místo na Zlatá krysa…

Většinu fotek s minipopisky najdete na Instagramu. → @sarkaseherezada

Článek o naší cestě na ostrov Hvar v roce 2018

Šárka Pospíšilová
,,Mám chuť vyprávět své životní příběhy, jak ty veselé, tak i ty nepovedené. Z mých chyb a přešlapů se budete moci poučit a vyvarovat se jich." Můj příběh si můžete přečíst zde >> Již jsem dala dohromady i plánovaný eBook o naší svatbě. Díky němu se budete moci na tu svoji i na svatbu někoho jiného lépe připravit. Já už své chyby nevrátím, vám ale ty moje můžou pomoci. Mé svatební přešlapy zde>>