fbpx

Svatební šaty a jejich výběr, to je aspoň téma do pranice…

Svatební šaty

Každá nevěsta je originální a unikátní, proto se každé líbí jiný styl šatů. Co mají ale všechny společné je, že by se v nich chtěly líbit a pokud to jen jde i cítit dobře. To ale někdy může být pěkný oříšek.

Je tu několik variant, kde a jaké si šaty nevěsty volí…

TYP A – půjčovna

Nejoblíbenější a asi nejčastější varianta pořizování šatů u nás. Většinou si budoucí nevěsty dávají záležet na tom, jaké šaty si vyberou. Procházejí raději co nejvíce salónů, aby jim náhodou neunikl ten pravý kousek. I cena hraje roli, protože půjčovné není žádná malá částka, tak je dobře, že výběru věnují dost času. Dalo by se říci, že není jak šlápnout vedle…

Přesto tu jsou různé nástrahy. Jeden z nich je, že když 2 dělají totéž, není to totéž. Co tím chci říci? Už jsem se setkala na pohled (z dálky) se dvěma identickými šaty. V jednom salónu ale půjčovné bylo o jednou tak vyšší cenu. Má kamarádka na malý moment zaváhala. Cena o polovinu méně hodně lákala. Když si ale šaty oblékla, bylo to velké rozčarování. Vůbec jí neseděly jak v tom ,,dražším“ salóně. Proč taky. Byly ušity z horších materiálů, a tak to pak  i v konečném důsledku vypadalo.

Druhý zádrhel může nastat, že vás milá paní ze salónu ukecá na něco, co vlastně ani nechcete. To byl můj případ. Před 11-ti lety jsem si vybrala sice opravdu skvostné šaty, ale paní mě tenkrát zpracovala tak, abych si koupila u ní co nejvyšší podpatky s uzavřenou špicí (prý je to zaběhlá etiketa či co) a ještě největší typ obruči. Dodnes si myslím, že jen nechtěla kvůli mně zkracovat délku sukní, to je celé. Dodnes mě to štve, že jsem si takhle ,,zle“ nechala poradit. Nejenže jsem byla jako buldozer, ale jak někdo říká, úzká svíčka zabodnutá do obřího dortu.

Největší obruč byla špatná volba

V šatech jsem se cítila jako buldozér díky největší obruči…

Zkuste se v šatech projít, sednout, čupnout, proskočit se…Musíte se v nich i dobře cítit, budou vaším důvěrníkem celý svatební den, pokud se tedy nepůjdete převléci. A když už za půjčení dáte tolik peněz, tak ať je to s co největšími pozitivy a bonusy. A NE že na to budete vzpomínat jako na utrpení jako já. Strýček příhoda radí i zkusit si k šatům zavčas závoj a zamluvit si jej. Bolerko pro případ chladného počasí raději taky. Nikdy neříkejte nikdy, protože věřte, že pak budete mít kosu jako v Rusku.

TYP B – nechá si je v ČR ušít

Některé nevěsty si šaty nechtějí půjčovat, nebo se jim žádné v salónech nelíbí, nebo mají problematičtější postavu, tak volí šití šatů na míru. Pokud máte švadlenu, které věříte a viděly jste už ukázky její práce, neměl by být žádný velký problém. Budete k ní chodit na zkoušky a šaty se budou postupně na vás měnit v ty vaše vysněné. Popřípadě vás za chodu napadnou i jiné varianty a vše se dá osobně domluvit. Další výhoda je, že vám šaty zůstanou a vy je třeba někdy ještě využijete, nebo někomu půjčíte. Já takhle oblékla maminčiny šaty, co by anděl například. Někdo je své dceři půjčí na první prodlouženou. Proč ne?

TYP C – objednají si je naslepo na internetu

Tento typ nevěst na jednu stranu velmi obdivuji, ale objednání ušití šatů někde v cizině sebou nese velké riziko a zklamání. Většinou jsou šaty nafocené jako dech beroucí a vy jim těžko odoláte. Cena je oproti půjčovnému přijatelná a vy to prostě uděláte. Co se ale může stát? Dost často se stane to, že vám přijdou totálně jiné šaty. Vy ani nebudete moct uvěřit vlastním očím, že to jsou ony z krásné fotografie na internetu a první co vás napadne, že si z vás někdo dělá srandu nebo že je to jen zlý sen…

Šaty mají úplně jinou krajku, plandají vám a vůbec, absolutně vám nesedí a připadáte si v nich buď jak strašidlo, nebo chudý příbuzný. A co teď. Většinou už se nevěstám šaty nechtějí na své náklady vracet zpět, a tak volí variantu přešívání u švadleny. Někdy stačí, že vám je paní švadlena šikovně vypasuje na vaši postavičku a výsledek je vcelku ucházející a vy i přes doplácení za přešití, jste celkem spokojená.

Někdy ale i přešití a větší zásah do šatů moc nepomůže a bohužel i tak nevypadají moc dobře. Přesto se to dá ještě vylepšit tím, že si dokoupíte třeba luxusní bolerko a nedokonalost horního dílu se tak hodně schová a ještě šaty pozvedne. Každopádně, já bych na tuto variantu neměla nervy a asi bych se neuměla nastavit do režimu, že přivřu obě oči a v těch ,,nepovedených“ šatech budu mít svatbu. Ale to je na každé z vás. Nechci vás od této varianty zrazovat, ale zvažte předem, zda to zklamání za to vůbec stojí, ať je cena za šaty sebelepší…

TYP D – koupí si je v kamenném obchodě

Tento typ také existuje a je možnost si ve svatebních salonech i šaty zakoupit. Většinou se prodávají šaty z minulých kolekcí a za celkem pěknou cenu. Ovšem musíte počítat s tím, že už nevypadají úplně jako nové. Výhoda ale je, že si vyberete takové, které vám sednou jak poklička na hrnec a nebudete kupovat zajíce v pytli. Šaty opět můžete pozvednout pěkně zvoleným bolérkem (a že jich plno k zakoupení je) a i pěkným závojem.

Přeji vám, abyste dobře vybraly, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu pořízení šatů. Nemám patent na pravdu, proto mé ohlédnutí za výběrem šatů berte jako MÉ zkušenosti. Pokud byste měly tipy, kde si šaty nechat ušít a nebo měly dobrou zkušenost se šitím někde v cizině, prosím neváhejte nám vložit své recenze do uzavřené skupiny ,,Zážitky a zkušenosti ze svateb“. Můžete tak pomoci i ostatním.

,,Myslete na to, že v šatech budete celý den vy a nikdo jiný, a tak se nenechte ukecat na něco, co vlastně nechcete…“

TIP:

Některé nevěsty mají přání, aby jejich družičky měly stejné šaty. Družičky dost často jdou do nákupu právě přes AliExpress, který má příznivé ceny.


NÁVOD jak na AliExpres najdete na webu svatebni-silenstvi.cz.

Na Facebooku vkládám příspěvky, které by vám mohly také pomoci nebo alespoň nasměrovat na vaší cestě organizací vlastní svatby. Mrkněte na Svatební rady a inspirace.

Na Instagramu mě najdete pod účtem jaknasvatbykde sdílím fotky vždy s minivzkazem-minipříběhem. 😉

Další články k tématu svateb si můžete přečíst v rubrice Svatby.

A  můžete si stáhnout eBook zdarma s názvem Svatby – 3 Největší chyby při jejich plánování.

eBook Mé svatební přešlapy  s Bonusy a Dárkem jen za Váš rozhovor po svatbě

eBook o chybách na svatbách

Poselství 4 svatebních příběhů, rad, tipů a zkušeností

Své poselství chyb a přešlapů jsem se rozhodla posílat dál. V eBooku najdete bez obalu celý náš příběh svatby, jak probíhala a co se nám nepovedlo. Co jsme měli udělat jinak a jaké chyby by se vám mohly přihodit taky.

Do eBooku jsem zařadila i bonusy navíc – příběhy z jiných svateb, které popisuji očima svědkyně a kamarádky. Dále materiály k tisku a plno užitečných odkazů. Věřím, že mé dílo vám opravdu pomůže a stojím si za ním. Psala jsem ho srdcem a nejlíp, jak dovedla.

Šárka Pospíšilová
,,Mám chuť vyprávět své životní příběhy, jak ty veselé, tak i ty nepovedené. Z mých chyb a přešlapů se budete moci poučit a vyvarovat se jich." Můj příběh si můžete přečíst zde >> Již jsem dala dohromady i plánovaný eBook o naší svatbě. Díky němu se budete moci na tu svoji i na svatbu někoho jiného lépe připravit. Já už své chyby nevrátím, vám ale ty moje můžou pomoci. Mé svatební přešlapy zde>>