fbpx
Zámecká sýpka

Svatební příběh ze Svinař

Svatební rozhovor po svatbě 🙂

Milá Barčo, děkuji Vám, že jste se rozdělila o vzpomínky z Vaší svatby. Vaše zážitky a zkušenosti jistě někoho inspirují a nasměrují.

 1. Na úvod by mě zajímalo, kdy a kde se svatba konala? Pokud jste byla s místy spokojená prosím o uvedení webových stránek dodavatelů.

Naše svatba se konala 28.5.2021 na zámku ve Svinařích. Byl to pátek a měli jsme obrovské štěstí, protože zrovna v tom týdnu vláda povolila 50 lidí uvnitř a 100 lidí na venkovních svatbách. Nakonec se nám tedy vyplatilo vydržet a svatbu nerušit ani jinak přeorganizovávat, z čehož jsme byli neskutečně šťastní.

Svatba se zde konala celá, k dispozici bylo i ubytování pro hosty ve zrekonstruovaných zámeckých pokojích. Obřad se konal v parku, v kruhu sedmi líp. Celé místo nás naprosto okouzlilo už při první návštěvě a tak nebylo pochyb o tom, kde obřad proběhne. Oběd s hostinou se konal v zámecké sýpce. Svatbu jsme měli bez dětí, pouze pro dospělé, ale toto místo je velmi vhodné i pro dětské návštěvníky a hosty.

Svinaře zámek

Zámek ve Svinařích

 1. Jak dlouho jste svatbu plánovali, v jakém stylu, barvě, zda jste si ji plánovali svépomocí, nebo jste si domluvili svatební koordinátorky? Pro kolik hostů?

Svatbu jsme plánovali 7 měsíců, zásnuby proběhli v září, svatba další rok v květnu. Měla jsem spoustu nápadů a vymyšlených věcí už hodně dlouho dopředu, protože jsem sama tak trochu svatební šílenec (a nadšenec) 😀 . Délka příprav byla tak akorát a byly i chvíle, kdy jsme neměli už co plánovat a jen jsme ladili a upravovali detaily k dokonalosti.

Hodně jsem také využila aplikaci Bride Advisor (staženou z google play). Je to česká aplikace, která vás provede přípravou svatby, je v ní časový harmonogram kdy co udělat a úkoly jsou doplněné i o články pro radu a inspiraci.

Svatbu jsme plánovali svépomocí. Snoubenec takovéhle věci moc rád nemá, ale u důležitých věcí se rád zapojil a výběr menu byl zcela v jeho režii. Styl svatby byl docela mišmaš, od každého stylu něco, hlavně jsme se snažili vyzdvihnout krásu a prostředí zámku a zdobili jsme jen detaily. K přírodní barvě jsme přidali starorůžovou a tmavě modrou. Spoustu věcí do výzdoby jsme si vyráběli sami. Hostů jsme měli 80.

Zámecká sýpka

Restaurace v Zámecké sýpce

 1. Jaký máte ze své svatby pocit? Co byste vyzdvihla, že se opravdu povedlo a máte z toho radost.:-)

Ze svatby jsem pořád nadšená a dojatá. I přes drobné nepředvídatelné komplikace to byla svatba přesně podle mých představ. Hosté se bavili a my s manželem jsme si to neskutečně užili. Rozhodně bych vyzdvihla veškerý personál zámku, včetně pana majitele, který nám dohlížel na hladký průběh obřadu a hostiny. O jídle, které připravoval šéfkuchař zámecké restaurace, naši hosté básní dodnes. Také svatební dort, který byl ten nejlepší, jaký jsem kdy jedla, od skvělé Věry Lajtkepové (IG vera.krasnedorty).

Dále musím vyzdvihnout našeho fotografa Martina Menšíka https://www.martinmensik.com/, jehož přístup, práce s hosty a styl, je prostě nepřekonatelný a hlavně zábavný, a také našeho DJ Petra Vicha https://dj-moderator.petrvich.cz/, který se nám staral o hudební doprovod po celý den a pomohl dotvořit velmi pohodovou atmosféru naší celé svatby.

dort na svatbě

Svatební dort

 1. Je něco, co se moc nepovedlo a kdybyste mohli, co byste vylepšili?

Díky e-booku od Šárky jsem věděla na co si dát pozor, co si pohlídat a taky rozpočet cukroví byl díky e-booku hračka. Také jsem si řekla o druhou zkoušku svatebního účesu, protože s první jsem byla sice spokojená ale nebylo to úplně to pravé. S přípravou a organizací svatby jsem poprosila o pomoc kamarádky, které mi moc rády a skvěle se vším pomáhaly. Moje svědkyně svůj post zastala také skvěle a také díky ní jsme si svůj den užila naplno bez nutnosti řešit organizační záležitosti.

Protože můj manžel je profesionální hasič, jeho kolegové na naši svatbu přijeli automobilovým žebříkem s košem, kterým instalovali mašle na větvě v korunách stromů v parku, přímo u nástupního můstku, kde jsem čekala na svou nástupní skladbu. Při práci bohužel auto vydává velký hluk, a tak jsem neměla šanci vůbec nic slyšet a hosté na mě museli čekat. Naštěstí to netrvalo víc než pár minutek a hostům to také nevadilo, takže vše dopadlo na výbornou.

Po obřadu se na krátkou chvíli rozpršelo a já prostě počítala s tím, že nám počasí bude přát a mraky to vydrží, takže jsem neměla připravený žádný deštník. Naštěstí naši hosté byli více duchaplní než nevěsta, a tak situaci zachránili svými deštníky, které si s sebnou na obřad donesli. 😀

Obřad venku

Díky e-booku jsem měla i připravený seznam na focení i párové focení, ale désť po obřadu nám situaci trochu zkomplikoval, a tak jsme společné focení všech svatebčanů museli posunout až na odpoledne, kdy bohužel část lidí z obřadu už nedorazila.

 1. Máte ze svatby i nějaké humorné zážitky na zasmání?

Když jsem házela kyticí a svobodná děvčata stála kousek za mnou, hostům, kteří nás sledovali z terasy se nezdála vzdálenost, a tak mi poradili, abych popošla ještě o pár kroků dopředu. Poslechla jsem a když jsem kytici hodila a otočila se kam letí, už už se zdálo že kytice dopadne před všechna děvčata, že jsem jí hodila málo. Jedna svobodná slečna ale nechtěla přijít o svojí šanci, a tak se květině vrhla vstříc naproti a pro kytici si doslova doskočila. 😀

Když poté ženich házel podvazek, náš fotograf prohlásil, že ten ze svobodných pánů, který podvazek chytne má roční imunitu, a tudíž se během následujícího roku nebude ženit. Jenže pánové nedávali pozor, a tak si podvazek přehazovali a žádný se ho nechtěl pořádně dotknout. Až opět jeden mladý muž, který slyšel a nechtěl promarnit příležitost se pro podvazek vrhl. Zbytek odpoledne za mnou pak muži chodili a ptali se, jak to teda bylo. Takže nakonec litovali 😀

kytice nevěsty

Svatební kytice

 1. Máte i nějaké hodně negativní zážitky, které se nechtěně vyvrbily? např. agresivita některého z hostů, naštvaná maminka, tchyně apod., zpoždění svědků, nečekaný výbuch něčeho pracně plánovaného, nervy, stres, málo řidičů, nezvaný host, opití hostů…

Bohužel ano. I když se krize zažehnala ihned v zárodku a hosté si toho vlastně ani nevšimli, jednalo se o opilého tchána. Protože jsem věděla, že by se to mohlo stát, požádala jsem obsluhu baru, aby tvrdý alkohol hostům nalévali až v odpoledních hodinách. Byli jsme na tom domluveni i s manželem, ale bohužel když obsluha řekla, že nevěsta si to nepřeje, hosté chodili za ženichem a ten poté pod nátlakem pár panáčků povolil. Bohužel ale tchán využil příležitosti a protože od rána nic nejedl, pil panáky velké a při obědě už byl řádně vesel a při podávání dortu hulákal na celou sýpku a snažil se na sebe strhávat pozornost. Manžel ale zakročil a tchán byl umírněn a za chvíli poslán domů.

 1. Kde jste se inspirovali k dekoracím na Vaši svatbu? Jaké dodavatele a obchody Vás oslovily a které byste mohli doporučit dál?

Asi jako většina nevěst, jsem si svou inspiraci hledala v aplikaci Pinterest. Pak jsem také vzpomínala na svatby, kterých jsem se účastnila a co se mi tam líbilo, hodně jsem si také kupovala různé svatební magazíny a časopisy a sledovala všechny možné svatební weby a stránky na internetu, hlavně na Instagramu.

Největší problém pro mě představovaly uvítací a informační tabule, kdy tabuli vyrobil manžel, ale chtěla jsem nápisy ve stejném fontu jako jsme měli na pozvánkách. Protože to muselo být velké a já si nevěděla rady, hledala jsem různé samolepky nebo šablony na malování až jsem jednou narazila na https://svatebnipropriety.cz/. Byla jsem tak nadšená jak přístupem, tak cenou, že jsem si od nich nechala udělat i svatební skleničky pro novomanžele a svatební ramínko pro ženicha.

Zbytek výzdoby jsem kupovala v různých obchodech, hlavně menších obchůdcích v okolí bydliště nebo klasicky v papírnictvích.

 1. Na kolik % Vám vyšla Vaše svatební příprava?

Řekla bych že tak na 95 %. Co mě mrzí a hosté o tom asi moc nevěděli bylo, že jsme měli připravenou knihu hostů, do které nám hosté mohli psát vzkazy nebo rady do manželství. I když fotograf i DJ o knize několikrát mluvili, aby lidem dali vědět, mnoho zápisů v ní není. Stejně tak jsme od fotografa dostali darem svatební strom na otisky prstů, kam se nám otiskla asi jen polovina hostů. Možná jsme mohli vybrat lepší místo pro jejich umístění.

 1. Jaké šaty a boty jste si vybrala a jak dlouho jste v nich vydržela? Měla jste i náhradní boty a oblečení ,,na večer”?

Absolvovala jsem zkoušku asi v 5 různých salonech, ale v žádných jsem nemohla najít šaty, ve kterých bych se cítila dobře nebo bych z nich byla nadšená a sama sobě se líbila. Tak jsem si šaty nechala ušít u úžasné návrhářky Dity Bednářovéhttps://www.peerless-atelier.cz/ . Ušila mi šaty na míru, přesně podle mých představ. Šaty byly překrásné, lehoučké, skoro jako druhá kůže, cítila jsme se v nich celý den jako víla. A i když jsem měla připravené šaty náhradní, tak svatební šaty jsem ze sebe sundala, až když jsem šla ráno spát.

Přezout jsem se ale musela. Měla sem připravené světle modré tenisky s puntíky a i když jsme měla svatební boty s podpatky docela dobře ‚rozšlápnuté‘, vydržela sem v nich jen půl dne. Myslím, že je to i kvůli povrchu, po kterém jsem se pohybovala, protože jsem neustále střídala podlahu, štěrk a trávu, a tak nožky dostaly zabrat. 😀

 1. U koho jste si nechali dělat koláče a cukroví? Máte skvělý zdroj ke sdílení? Chystali jste si výslužky v rodině svépomoci, nebo jste si nechali krabičky nachystat na zakázku? Pokud sami, jaké to bylo a zda byste do toho šli znovu.

Dort a minidortíky na svatbu nám pekla Věra Lajtkepová (IG vera.krasnedorty) a bylo to prostě nepřekonatelné. Zbytek sladkého koutku jsme objednávali kousek od nás v Cukrárně Somnium https://somnium-vseradice.cz/ . Odtud jsme objednávali i minizákusky do svatebních krabiček. Ty jsme si dělali sami a dělali jsme je jen pro rodiče, kolegy do práce a svědky. Původně jsme krabičky dělat vůbec nechtěli, ale nakonec nám to nedalo a alespoň pár jsme jich udělali. Objednali jsme stejné zákusky, jaké jsme pak měli na hostině. Vymyšleno jsme to měli velmi rychle, určitě bychom do toho šli znovu.

 1. Jaké Vám vyšlo počasí? Byl nutný záložní plán?

Záložní plán na svatbě nutný nakonec nebyl. Pršelo jen chvilku, a to po obřadu, kdy si pro nás kolegové z manželovy práce připravili posvatební překvapení. Bylo to v parku a zbytek hostů se schoval pod stromy, kde na ně nepršelo, takže to všichni vydrželi a moc se jim to líbilo. Někdo měl svoje deštníky. Po zbytek dne pak už bylo příjemně a odpoledne dokonce svítilo sluníčko.

svatební překvapení

Překvapení od kamarádů

 1. Jakého fotografa jste si vybrali a jak dlouho trvalo focení? Fotili jste se před nebo po obědě? Měli jste nachystaný nějaký program pro své hosty, když jste byli pryč?

Svatbu nám fotil Martin Menšík https://www.martinmensik.com/. Focení proběhlo po obědě po rozkrojení dortu, kdy si hosté mohli dát kávičku a v klidu si sníst dort. Po celou dobu se o ně navíc staral i DJ a hosté se zvládli skvěle zabavit. O to lehčí to bylo i proto, že jsme byli první velká akce po covidovém lockdownu a tak se spousta hostů dlouho neviděla a měli si o čem povídat. Jako pojistku jsme ale měli po celý den venku před terasou připravené hry – házení kroužkůvelké dřevěné piškvorky. Obě hry byli hodně využity a hosté tak měli o zábavu postaráno.

Samotné focení trvalo něco kolem 50 minut a vznikly z toho naprosto nádherné fotografie, ze kterých máme velkou radost.

Celkově máme fotek ze svatby opravdu mnoho a je na nich zachycen průběh celého dne, celé okolí zámku a všichni hosté jak se baví. Máme i skvělé momentky. Myslím, že lepšího fotografa jsme si nemohli ani přát.

 1. Připravili si na Vás nějaké překvápko, scénku, úkoly Vaši kamarádi? Líbilo se Vám to?

Překvapení si pro nás připravili manželovi kolegové z práce, kdy manžel dostal chomoutoběma nám k noze připoutali železnou kouli. Klíče k vysvobození samozřejmě zavěsili do korun stromů a tak jsme si museli oba nastoupit do koše a manžel nás musel ke klíčům dostat. Já se bojím výšek, ale i tak se mi to líbilo a všichni hosté byli nadšeni také.

 1. Co byste mohli ještě budoucím novomanželům poradit a vzkázat. 🙂

Ihned na začátku příprav si jasně ujasněte co chcete a nechcete a držte se toho. Je to vaše svatba a to, že by to vaše kamarádka, teta nebo babička udělaly jinak je jejich věc. Stejně tak se rozhodujte, i když sepisujete seznam hostů. Koho zvát nechcete, toho prostě nepozvěte. A to, že vy jste byli na svatbě jim, není podmínka toho, že oni musí jít na svatbu vám (vlastní zkušenost).

Určitě si se všemi dodavateli, ale i DJ nebo fotografem domluvte osobní schůzky a u jídel trvejte na předsvatební ochutnávce. Určitě se to vyplatí, budete vědět do čeho jdete a jak si s dotyčným sednete a jste si sympatičtí. To potom na svatbě udělá opravdu hodně.

Určitě se nebojte říct si o pomoc kamarádům. Jsou rádi, že jste je pozvali a určitě vám rádi pomohou, s čím budete potřebovat.

Také doporučuji nesnažit se naplnit svatební odpoledne všemi možnými úkoly nebo mít přehršel her. Mít něco v záloze, kdyby vázla zábava je super a přijde vhod, ale pokud se hosté baví sami a vy si to také užíváte, tak to není nutné. My měli připravené hry do zásoby, ale nakonec nebylo vůbec potřeba cokoli dělat, protože hosté si naši svatbu užili i tak a my s manželem také. Drželi jsme se jen tradic, které pro nás byli důležité – hod kyticí, hod podvazkem a novomanželský kvíz. A stačilo to 🙂

Opravdu moc děkuji za Váš čas a Vaše zážitky a zkušenosti. 🙂

Šárka Pospíšilová – svatební nadšenec

svatební příběhy z pohledu nevěsty i svědkyně

Poselství 4 svatebních příběhů – s plno odkazy a předchystanými tabulkami v google dokumentu

Šárka Pospíšilová
,,Mám chuť vyprávět své životní příběhy, jak ty veselé, tak i ty nepovedené. Z mých chyb a přešlapů se budete moci poučit a vyvarovat se jich." Můj příběh si můžete přečíst zde >> Již jsem dala dohromady i plánovaný eBook o naší svatbě. Díky němu se budete moci na tu svoji i na svatbu někoho jiného lépe připravit. Já už své chyby nevrátím, vám ale ty moje můžou pomoci. Mé svatební přešlapy zde>>