fbpx
proslov svědka nevěsty

Svatební proslovy

Svatební proslov

Čeká vás vlastní svatba nebo máte jít někomu za svědka/svědkyni a byli jste požádání pronést proslov na svatební hostině? Jímá vás trochu hrůza, co tam budete před tolika lidmi říkat? Věřte, je to normální… Mluvení před davem dává málo kdo. Proto těm, co plánují svatbu, radím, aby požádali raději dlouho dopředu své vyvolené ke svatebnímu proslovu.

Dříve bylo pravidlem, že má svatební řeč zpravidla tatínek nevěsty a některý ze svědků. Je ale už jiná doba a je na vás, na koho se s tímto nelehkým úkolem obrátíte. Hlavně buďte shovívaví, pokud se vám něčí řeč netrefí do gusta, nebo jste třeba čekali od dotyčného víc. Letos jsem mohla kolem sebe sledovat 2 přípravy svateb a věřte právě proslov svědků dokázal dotyčné pěkně potrápit. Nakonec vše dobře dopadlo, ale do zpěvu ani jednomu nebylo.

Dle svatební etikety, není jasně dané pravidlo, kdo má mít svatební proslovy.

A jak to bylo na naší svatbě? No samozřejmě tuhle záležitost jsme brali tak nějak jako hotovou věc, že bude mít proslov můj taťka a můj brácha, jak to bývalo zvykem. Vůbec mě nenapadlo se třeba měsíc před svatbou zeptat, zda s tím počítají a zda by řekli pár milých vět na naši adresu…

svatební proslov tatínka a svědka

svatební proslov tatínka nevěsty a kněze

Proslov aneb hurá akce v autě mám jako další kiks, který jsem sepsala na svůj seznam svých SVATEBNÍCH PŘEŠLAPŮ ve svém vypoceném eBooku. Nenechte to opravdu jen tak náhodě a pobavte se o svatebních proslovech dostatečně dopředu, kdo jej bude mít, kdo si jej přeje, nepřeje a ať si jej v klidu doma může napsat a připravit.

Mamka taťkovi cestou na hostinu jen tak mezi řečí říká: ,,Co řekneš u přípitku za proslov?“ Taťkovi moc do smíchu nebylo, jak se říká, krve by se ho nedořezali. Proslov neměl totiž připravený. To samé můj brácha jakožto svědek. Jejich proslovy tak vznikly v autě sesmolené na koleně. Naštěstí oba jsou od přírody baviči davů, tak to prostě „okecali“ se svou vtipnou grácií jim vlastní. 🙂 Proto myslete i na to, že požádat a připomenout proslov se fakt hodí. Nemusí to být samozřejmost, člověk zapomene na ledacos, tak proč ne na proslov že?

A protože i já bych se chytala stébla jak tonoucí, dala jsem na jedno místo několik svatebních proslovů, které vás mohou inspirovat.

Svatební proslov vzor 1 – svatební proslov svědka (kamarád ženicha)

Svatební proslov vzor 2 – svatební proslov svědka (bratr nevěsty)

Svatební proslov vzor 3 – svatební proslov otce nevěsty

Svatební proslov vzor 4 – svatební proslov svědkyně (sestry ženicha)

 TIP – rada nad zlato – PROSLOV ŽENICHA = PODĚKOVÁNÍ

Ještě taková rada na závěr, z vlastní zkušenosti z jiné svatby. Většinou má po proslovech svědka a tatínka nevěsty proslov i ženich, kdy děkuje hostům za účast na svatbě a hlavně děkuje všem, kdo s přípravami svatby pomáhali. Kdysi to bývala rodina nevěsty, co celou přípravu svatby ,,táhla a zajišťovala“. V dnešní době to ale pravidlem není. Snažte se u proslovu a děkování nezapomenout hlavně na rodiče, kteří tohle břímě absolvovali. Když na to zapomenete a budete děkovat všem ostatním, může je to sakra mrzet.

Děkování za vychování rodičům a děkování za dceru a syna už je jiná písnička a té se budu věnovat v jiném článku.

Vzory jsou sice moc fajn k inspiraci, ale myslete vždy na to, že udělá větší radost proslov tvořený od srdce a šitý na míru. Číst z papíru by se neměl, ale nebazírujte na tom, jsou to pro vystupující nervy jako prase.

Vzory v pdf nejen svatebních proslovů jsem objevila i na stránkách Mojeparty.cz

Na Instagramu mě najdete pod účtem jaknasvatbykde sdílím fotky vždy s minivzkazem-minipříběhem. 😉

Další články k tématu svateb si můžete přečíst v rubrice Svatby.

Můžete si stáhnout eBook zdarma s názvem Svatby – 3 Největší chyby při jejich plánování. Pro všechny, kdo si chystají svatbu SVÉPOMOCÍ.

Celý příběh naší svatby plný chyb a přešlapů jsem sepsala do eBooku. Chyby jsem udělala ale i jako svědkyně a kamarádka. Mé sepsané chyby by vám mohly pomoci plno situací přehodnotit a na nečekané situace na svatbě vás víc připravit.

Mrkněte i na můj článek NÁVOD NA DOKONALOU SVATBU NEEXISTUJE, dozvíte se o mně víc. 🙂

4 svatební příběhy

Ke stažení 2 eBooky s bonusy jako jsou předpřipravené tabulky v Google dokumentu, příklady počtu koláčů apod.

 

Šárka Pospíšilová
,,Mám chuť vyprávět své životní příběhy, jak ty veselé, tak i ty nepovedené. Z mých chyb a přešlapů se budete moci poučit a vyvarovat se jich." Můj příběh si můžete přečíst zde >> Již jsem dala dohromady i plánovaný eBook o naší svatbě. Díky němu se budete moci na tu svoji i na svatbu někoho jiného lépe připravit. Já už své chyby nevrátím, vám ale ty moje můžou pomoci. Mé svatební přešlapy zde>>