fbpx
sexuální a domácí násilí

Sexuální a domácí násilí – kde hledat pomoc

Násilí (nejen) na ženách se musí řešit a musí se o něm mluvit.

Rozhodla jsem se podpořit další téma, projekt, který nesmí být v naší společnosti tabu. Ať už vám rezonuje v hlavě kauza Feri, Cimický nebo nedávno příběh Míši Noskové, je potřeba si uvědomit, že oběti si takové zacházení nezasloužily a nemohly si za něj.

Výroky typu:
* Mohla si za to sama, že ji zmlátil…
* Měla to čekat.
* Beztak byla oblečená provokativně, tak ji znásilnil.
* Bydlela s ním dobrovolně, nebo za ním docházela dobrovolně, tak co si teď stěžuje…
* Proč nešla hned na policii, k doktorovi apod.?
* Proč neodešla hned po prvním napadení, po první otřesné scéně, která ničí lidskou svobodu i důstojnost…

 Někdy jsou ty příběhy žen tak komplikované, že nejde se prostě jen tak sbalit a odejít…

Chci upozornit, že muži mají průměrně oproti ženám o 40-60 % silnější horní a o 25 % dolní polovinu těla, ubránit se jim v reálném konfliktu je prakticky nemožné. Navíc, když to ženy od něj nečekají, šokuje je to natolik, že jim pak nejde ani zkusit útok či útěk. Proto nastupují jiné stresové reakce, např. zamrznutí, vypnutí, vytěsňování, ztráta paměti, omlouvání agresora/manipulátora, až úplné popírání toho, co se stalo…
99 % znásilnění přichází od blízkých obětí, 75 % znásilnění ženy nenahlásí…
A i když některé ženy najdou tu odvahu a nahlásí pachatele policii, velká část lidí jim nevěří, obviňují je z pomsty, že jsou to zlatokopky, že jsou to vypočítavé mrchy, které dotyčnému zničí život apod. Je to jak přes kopírák. 🙁 Když jsem ležela nemocná s infektem z Egypta (článek Faraonova pomsta), nemohla jsem ani číst, tak jsem jen poslouchala podcasty Pod svícnem. Bylo mi fakt zle z toho, čeho jsou chlapi schopni a i z toho, co se pak děje v soudních síních, že plno žen odchází bez vykonané spravedlnosti, pošpiněné a zničené sekundární viktimizací.

Martin Bartkovský: Znásilnění v Česku není prdelEpizoda podcastu

Přesto by mlčet neměly…
Málokdo si uvědomuje, že žádné peníze jim jejich život a zdraví už nikdy nevrátí.

Narcistický manipulátor
Narcistická porucha osobnosti je takový předstupeň psychopatie nebo sociopatie. Narcistický člověk má přehnaný obdiv vůči sobě, pocit výjimečnosti, zveličuje svoje úspěchy a nadání. Má arogantní chování, nemá pochopení pro druhé lidi a vnímá je pouze jako prostředek pro dosažení svých cílů a zájmů. Nemá žádnou sebereflexi, za vše mohou vždy ti ostatní. Nikdy se upřímně neomluví, a pokud ano, je to jen taktika jak dosáhnout svého. Staví se do role oběti. Je promiskuitní a nevěrný, má svůj harém a souběžně i několik sexuálních partnerů. Neustále lže a svým lžím naprosto věří. Je to skvělý manipulátor. Také je většinou na něčem závislý – alkohol, nikotin, sex, zážitky, sociální sítě apod., i když tvrdí opak. (Zdroj: www.marekvegricht.cz/zpusoby-kterymi-nas-zneuziva-narcis/)
Toxické vztahy – Josef Hoang: Narcistický manipulátor vás bere jako kus hadru (Youtube).
Potřebuje vás, jen když se mu to hodí. Vše musí být podle něj. Když mu řeknete svůj názor, nebo že s ním nesouhlasíte, zuří, bere to jako kritiku a vy mu nabouráte jeho představu o své velikosti. Jeho ego je tak vysoko, že není schopen empatie, je to sobec, kterému záleží jen na sobě. Josef Hoang se tomuto tématu věnuje opravdu do hloubky, protože narcistou byl taky.
Samotní instruktoři sebeobrany říkají, že se ženy fyzicky nemají šanci mužům ubránit, že jsou tak silově v převaze, že to prostě nejde. Nejúčinnější sebeobrana prosti agresorovi je pepřový sprej, ale ten se tak hodí na ven při útocích neznámých násilníků a těch je s bídou 1 procento. Většina znásilnění páchají blízcí obětem. Sexuální, psychické a fyzické násilí od mužů je absolutní ubohost, zbabělost a důkaz o slabosti charakteru. Chuť ponižovat má jen takový člověk, který má sám se sebou problém, nízké sebevědomí např. nějakým traumatem z dětství, ale na venek hraje, jak je silný a sebevědomý. Opak je ale pravdou. Proto si podle pak vybírá slabší oběti, aby se na nich zahojil, připadal si líp.

 

Červené vlajky = Red flags – varovné signály ve vztahu
– partner začíná být výbušný, podrážděný, jízlivý

– stále častěji na vás svádí vinu za všechno

– začíná vás urážet nebo ponižovat doma, ale i na veřejnosti (a nebo záludně jen doma za zavřenými dveřmi)
– ve vzteku rozbíjí věci

– SNAŽÍ SE VÁS IZOLOVAT OD VAŠICH PŘÁTEL A RODINY

– je přehnaně žárlivý, podezíravý, až se uchýlí ke kontrole všeho, co děláte (jsou případy, kdy partneři vyžadují u žen zapnuté lokace v mobilu, kontrolují jim kalhotky po příchodu domů – zdá se vám to až moc přes čáru? Ano to je… proto se ženy musí ozvat a bránit se takovému zacházení)

– má agresivní výlevy po alkoholu a později i bez alkoholu
– manipulativní obracení pravdy, promlouvání do duše, kritizování vás s tím, že to s vámi myslí dobře a podobné plíživě patologické jednání

– snaží se vás dostat do pozice, že se cítíte provinile (že to myslel ze srandy, že nechápete srandu-nadsázku – ale vy víte, že to sranda nebyla)

– týrání tichem a nekomunikací – nebaví se s vámi a vy ani nevíte proč…:-/

Ženy, co se dostanou do takové manipulativní spirály, pomalu začínají ztrácet sebevědomí, trpí výčitkami a i začínají věřit tomu, že si takové (psychické/fyzické) zacházení zaslouží. Bojí se agresora opustit, stávají se na něm i závislé a nedaří se jim odejít. To vše psychologové dokáží vysvětlit. Vše má své důvody. Nejhorší jsou situace, kdy žena nemá, kam odejít, má děti a neví co dál. Proto sem budu přidávat kontakty na organizace a nadace, které obětem násilí pomáhají.

Stockholmský syndrom
Jde o specifickou pozitivní vazbu a závislost oběti na pachateli. V případě domácího násilí je Stockholmský syndrom tím, co poutá týrané ženy k jejich trýznitelům (ale také týrané muže k ženám) či týrané děti k jejich matkám. Zdroj

Gaslighting je manipulační technika, kterou jedna osoba používá k oslabení nebo zpochybnění mentálního zdraví, reality nebo paměti druhé osoby. Tato taktika často začíná nenápadně a postupně, čímž oběť přivádí k pochybnostem o sobě samotné a své schopnosti správně vnímat realitu.

 

Bohužel, tohle se může stát kterékoliv ženě v jakémkoliv věku. Reakce okolí mnohdy bývají nepodporující, kritizující a neempatické. Kdo nezažije, opět nepochopí. Proto nesuďte a naopak se snažte obětem pomoct.

Výrok: „Tohle se mně stát nemůže, je mi už 31.“ Je absolutně mimo. Nikdy nevíte, jak moc se do někoho zamilujete a když pak už jsou ve vztahu děti, je to psycho nejvyššího kalibru.

Syndrom zavrženého rodiče – manipulátoři dokáží tak zblbnout a naočkovat své děti, že ony samy pak své maminky nechtějí vidět a odmítají je. Je to jedna z nejpodlejších věcí, co snad může existovat a co někdo může udělat matce milující své dítě nade vše. (Zdroj: Negativní ovlivňování dítěte – linka Bezpečí)

www.materskepouto.cz
Pomoc maminkám, co se soudí o děti. Rady, příběhy…
Domluva s psychopatem není možná…
Psychická traumata a dopady na děti
Odkaz na FB
Odkaz na Instagram – @materskepouto.cz

Sekundární viktimizace

jinak také druhotné zraňování (míněno oběti) je pojem, užívaný zejm. v kriminologii, kriminalistické psychologii, soudnictví, v mediálním prostoru aj. Označuje stav, během něhož se oběť trestného činu stává obětí znovu, neboť o ní a činu opakovaně hovoří orgány činné v trestním řízení, média nebo společnost a oběť tak trpí znovu, tentokráte psychicky. Zásadním problémem při sekundární viktimizací bývá zveřejňování identity oběti a podrobností o činu, např. u znásilnění, neboť okolí má tendenci část viny za zločin připsat oběti samotné.

Neméně důležité je i sociální prostředí oběti, tedy rodina, přátelé, známí, orgány činné v trestním řízení, znalci při vypracování znaleckých posudků aj. Sekundární viktimizací lze předcházet vhodnou komunikací s obětí trestného činu a podporou při zdravých způsobech vyrovnávání se s traumatickým zážitkem. Sekundární viktimizace je jedním z nejčastějších důvodů, proč oběti vyhledávají poradny pro oběti trestných činů. (zdroj)

„Kdo si neprošel alespoň 100 mil v jejich botách, nemá právo soudit a házet bezcitné rozumy.“

Posttraumatická stresová porucha (PTSP či PTSD, z angl. post-traumatic stress disorder), někdy též posttraumatický stresový syndrom (PTSS), jinak také nazývána jako reakce na závažný stres, vzniká jako reakce na traumatickou událost. Postižený opakovaně prožívá událost v myšlenkách, snech a fantaziích a vyhýbá se místům a situacím, ve kterých k události došlo. PTSD je definována jako duševní porucha, která vzniká po náhlých událostech ohrožujících život či osobní integritu.(zdroj wikipedie)

sexuální, psychické i fyzické násilí na ženách

15 příběhů žen popisující svůj hrozný životní osud s narcistickým manipulátorem

Autentické příběhy dalších žen, které prošly zkušeností domácího násilí, mají hodně společného. Jsou plné bolesti, strachu o děti, hrůzy a bezmoci. A stejně jako u příběhu Zuzany a Onara nekončí dobře.

„Pokud by měla tahle kniha pomoci jedné jediné ženě, stálo za to ji vydat.“

MUDr. Radkin Honzák

Už mám knihu skoro celou přečtenou. Nemohla jsem se od těch příběhů odtrhnout a četla hodiny v kuse. Každý jiný a přesto tak podobné. Jak přes kopírák. Úplně mě mrazilo, že to snad ani není možné. ALE BOHUŽEL JE! Věřím, že tato knížka plná autenticity bude pomáhat dál. Minimálně pomůže otevřít oči, zjistit, že v tom nejste samy a že na tom jsou některé ženy mnohem hůř. Že je vždy cesta ven a že když budete chtít, tak dokážete všechno. I ŘÍCT TO VELKÉ NE už navždy tomu životu v obavách, strachu, ponižování, psychického teroru a u některých i fyzickému napadání.

Prosím podpořte i další projekt od Moniky Rút, která si sama prošla domácím násilím, dokázala odejít a teď se snaží pomáhat dalším ženám ven z toho bludného kruhu – jak na Youtube, tak brzy ve své knížce Maják k Tvému JÁ, na Donio můžete přispět libovolnou částkou. Monika vám předá cenné informace, jak postupovat, když ve vztahu jsou již děti. Co obnáší soud o děti, co vše vás čeká. Bohužel plno takových příběhů je bez happy endu a neodnáší to psychicky jen maminky, ale právě děti.

Jak rozpoznat narcistu? Jak se chová narcista? Jak se připravit na rozvod s narcistou? – opravdu obsáhlý a všeobjímající článek. Doporučuji si přečíst. Opět z toho mrazí!


Slovník pojmů:

Love bombing – bombardace až neuvěřitelnou láskou a pozorností
Období devalvaceobdobí shazování, ponižování, urážení… (nejste mu dost dobrá v ničem, nic neumíte, jste k ničemu, jste nuly, máte v hlavě polystyren, později i tvrdé nadávky typu: ty špíno, jsi nanic, ani tu večeři neumíš uvařit, kdo by tě chtěl, takovou nicku?!) 
Kondependentní vztah
– závislost na manipulátorovi, oběť stále doufá, že se k ní bude hezky chovat a on tak i někdy činí, tím si ji udržuje závislou. Oběť touží zažít zase jeho lásku jak na začátku, odborníci to přirovnávají k závislosti na drogách.
Slovní salátmarast, zbytečné omáčky agresora u soudu
Technika tzv. rozbité desky
stálé opakování otázky na manipulátora, aby konečně odpověděl u soudu, jak má.
Projekce manipulátora do vás
– Je ti snad 16? Jseš jak 12 letá! Beztak tam chceš s někým šukat, ty čubko. (Sami jsou nenapravitelní proutníci, promiskuitní, mají i několik žen zaráz, nebo milenku)
Odosobnění – snažit se u soudu obrnit, být nad tím, manipulátor bude využívat těch nejzákeřnějších zbraní
Létající opice (flying monkeys) – pojmenování pro lidi, co pro násilníka dělají špinavou práci, jsou lehce zmanipulovatelní, promlouvají vám do duše, jsou naočkovaní a přebírají výrazy a názory násilníka, aniž by si uvědomovali, co činí a jak moc oběti ubližují… (někteří i nechtěně, ale uvěří důmyslným lžím dokonalého manipulátora)
Gas Lighting – ještě nemá český ekvivalent – narcista se snaží docílit toho, že si sama oběť začne myslet, že je šílená, nemocná, že má násilník pravdu a uvěří jeho záměrně zmanipulovaným lžím věřit
Drobení narcisty – narcista vám „nadrobí pár pozitivních drobků“, abyste ve vztahu setrvaly, ale nedává vám lásku, respekt, pozornost a vy se stanete závislými jen na těch pár vrcholech a pořád doufáte, že jich bude víc. Ale nebude…

Pomoc nejen ženám – odkazy:

Podcasty s příběhy o násilí nejen na ženách
6 příběhů dívek, které zažily teror od partnerů
Bílý kruh bezpečí – poradí vám psycholožky i právníci
Pomoc v Brně jak dospělým, tak dětem
Krizové centrum pomoci  v Brně Bohunicích
Zažila jsem nebe i peklo – kniha s 15 příběhy žen s narcistickým partnerem
Začíná to pomalu a plíživě…a vaše sebevědomí se najednou ocitne na nule…
Násilí ve vztazích se nevyhýbá ani známým osobnostem
Příběh Miss Romany Pavelkové – založila Nadační fond obětem domácího násilí
Sebeobrana pro ženy
ŽIVOT MÁME JEN JEDEN, NENECHTE SI HO VZÍT.
Seberte všechny svoje síly a odejděte od někoho, kdo vás jen ničí a ubližuje vám.
Zase si neodpustím pár českých přirovnání, mouder a ustálených přísloví:
Kdo druhému jámu kope, sám do ni spadne…
Kdo seje vítr, sklidí bouři.
Na každou svini se vaří voda.
Karma je zdarma.
Chovej se k druhým tak, jak bys chtěl, aby se oni chovali k tobě.
Pýcha předchází pád.
Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá.
Co zaseješ, to sklidíš.
Lež má krátké nohy.
Kdo se povyšuje, bývá ponížen.
Na hrubý pytel, hrubá záplata.
Házet perly sviním.
V nouzi poznáš přítele.
Pozor na „létající opičky“ – jsou to lidi kundy, přebíhači, falešní hráči, ale i ti, co to zas tak špatně nemyslí, ale neuvědomují si, že vám svými názory škodí…
Připravte se prosím i na to, že vám třeba i nejbližší nebudou věřit, nebo vám budou oznámení na policii rozmlouvat a nebo se najdou i tací, kteří se přidají na stranu agresora, násilníka, protože si je dokonale zpracuje. Manipulátoři si totiž rádi udělají čas, aby kontaktovali vaše kamarádky, rodinné příslušníky a pod záminkou, že vy máte problém, jim navykládají verzi, které uvěří. Vy se pak můžete snažit, jak chcete, ale už tu nálepku už neodstraníte. Taky jsou případy, kdy vás podrazí osoby, od kterých byste to nikdy nečekaly. Raději od nikoho nic neočekávejte, ono to zklamání z lidí pak míň bolí. A taky si pak uvědomíte, co za poklady máte v opravdových přátelích, kteří vám hned a bez nějakých důkazů hned uvěřili a začali vám pomáhat. Děkujte za ně a i jim to někdy řekněte.
Pravda je jen jedna.
Šárka Pospíšilová
,,Mám chuť vyprávět své životní příběhy, jak ty veselé, tak i ty nepovedené. Z mých chyb a přešlapů se budete moci poučit a vyvarovat se jich." Můj příběh si můžete přečíst zde >> Již jsem dala dohromady i plánovaný eBook o naší svatbě. Díky němu se budete moci na tu svoji i na svatbu někoho jiného lépe připravit. Já už své chyby nevrátím, vám ale ty moje můžou pomoci. Mé svatební přešlapy zde>>