Vždy mě zajímaly tajemné příběhy a zvláštní události. Což by se dalo říci i o pověrách. Nejsem pověrčivá, ale víte, jak se to říká? ,,Na každém šprochu, pravdy trochu…“ Samozřejmě, že si naši předci různá neštěstí, smůlu či smrt, vysvětlovali různými způsoby, ale člověka to někdy dovede k přemýšlení, proč se tyto pověry tak vžily jako nějaké opakující se pravidlo…
Pranostiky také vznikly na základě léty prověřenými zkušenostmi. 🙂 Tak se pojďme podívat na svatební pověry. Těšíte se?:-) Budu je do tohohle článku vkládat postupně, tak se zkuste někdy i později mrknout, co nového přibylo.
Svobodní a podmetení
Tato pověra vypráví o tom, kdo je svobodný/svobodná a je podmeten koštětem či smetákem, tak se nevdá nebo neožení. A v jiných krajích pro změnu, že bude mít zlou tchyni.
Když si nevěsta šije svatební šaty…
Tato pověra mluví tom, když si nevěsta šije svatební šaty sama, zašívá si tím prý cestu ke štěstí.:-/ Šaty by měly být bílé jako symbol nevinnosti a věrnosti. Ale pokud přeci jen zvolí jinou barvu, nesmějí být modré, protože modré přinášejí smůlu. A též se traduje, aby manželství vydrželo, tak v šatech nevěsta musí vydržet až do půlnoci.
Proč nesmí ženich vidět nevěstu před obřadem?
Toto je celkem vžité a hodně párů to dodržuje ;-). To je ale zajímavé. Pověra zní: ,,Spatří-li ženich nevěstu ve svatebních šatech ještě před obřadem, přináší to smůlu.“ Prý by to zavinilo brzký rozchod v manželství.
Perly jako šperk
I když jsou perly nádherný doplněk ke svatebním šatům, dříve se tradovalo, že by se jim měla nevěsta vyvarovat. Přinášejí prý slzy… A vzpomínáte na morbidní báseň Vodník od Karla Jaromíra Erbena?
…
,,Perly jsem tobě vybírala,
bíle jsem tebe oblíkala,
v sukničku jako z vodních pěn:
nechoď, dceruško, k vodě ven.
Bílé šatičky smutek tají,
v perlách se slzy ukrývají,
a pátek nešťastný je den,
nechoď, dceruško, k vodě ven.“
…
Ženich a motýlek
Ženich by neměl mít na obřad motýlka, protože to byl symbol ulétnutí nevěstě jinam (za jinou :-/).
Družičky, proč měly být dříve oblečené podobně/stejně jako nevěsta?
Pravidlem dříve bývalo, že družičky měly podobné šatky jako nevěsta, ale ne tak honosné. Bylo to z toho důvodu, aby zmátly zlé duchy, kteří by nevěstě mohli ublížit, nebo přinést do manželství neštěstí. Tato tradice ale sahá až do starého Říma, kdy družičky měly úplně stejné šaty jako nevěsta z toho důvodu, aby zabránily odpůrcům svatby svatbu překazit a též zmást zlé síly.
TIP:
Některé nevěsty mají přání, aby jejich družičky měly stejné šaty. Družičky dost často jdou do nákupu právě přes AliExpress, který má příznivé ceny.
NÁVOD jak na AliExpres najdete na webu svatebni-silenstvi.cz.
Přenášení nevěsty přes práh
Co znamenal tento zvyk? V dnešní době se přenesl na přenášení přes práh do restaurace, kde je nachystaná svatební tabule, ale co přesně měl znamenat? Ženich kdysi měl přenášet nevěstu přes práh společného domova, aby ji tak ochránil před zlými duchy, kteří se schovávali a číhali na nevěstu pod prahem domu.
Snubní prsten na prsteníčku
Už staří Římané si vysvětlovali tento zvyk tím, že do prsteníčku vede žíla přímo ze srdce. Jako jediný je tak spojen se srdcem. A taky proto, že je levá ruka blíž k srdci než pravá. Tvar prstenu do kruhu má symbolizovat věčnou lásku.
Pokud v den svatby prší, přináší to novomanželům štěstí. Doslova tedy: ,,Prší jim štěstí.“ Pokud se ale blýská a je bouřka, přiženou se do manželství hádky.
Proč bylo a někde stále je zvykem házet na novomanžele rýži?
Dříve se na novomanžele házelo obilí nebo oříšky, aby jim přinesly bohatství a plodnost. Postupně se přešlo k bílé a menší rýži.
Co si představit pod touto vžitou větou: ,,Jak dostat dívku pod čepec?“
Kdysi noc před svatbou sundávaly družičky nevěstě z hlavy věneček, který symbolizoval panenství a svobodu. Potom jí nasadily na hlavu čepec jako symbol počestnosti a váženosti vdané ženy. K této tématice si můžete přečíst článek Moravská lidová svatba mé kamarádky. Je to unikátní pohled na zvyky, které se na Valašsku zachovaly.
Něco starého, nového, modrého, půjčeného a darovaného
(samostatný článek)
Svatba v máji, do roka máry
Tohle je taková morbidní ,,pověra nepověra“. Kdysi měla totiž své opodstatnění. Zkušenosti a lidové statistiky mluvily za své. Když se strojila svatba v máji, nevěsty logicky přišly do jiného stavu. V horkých měsících tvrdou prací na poli buď potratily, v horším případě těhotenstvím oslabené tělo nezvládlo zátěž a vyústilo v celkovou sepsi organismu. Ne zřídka proto nevěsty ,,brzo“ po svatbě umíraly.
Ty, které své miminko donosily, čekal porod v nejchladnějším období roku – únoru. I tento nehostinný chladný čas se podepisoval na životech, jak novorozeňat, tak rodiček… V dnešní době je to už k nevíře, přesto od některých babiček ještě zaslechnete neskrývaný údiv i řeči, že svatby v máji jsou prokleté a přinesou do rodiny jen neštěstí…
Kdo máte zájem, v článku stránek iZlato24.cz naleznete i cizokrajné svatební tradice.
Pokračování příště :-)… To be continued
Další nejčtenější články, které by se Vám mohly hodit:
Svatební proslovy i s různými příklady
Svatební focení s praktickými radami
Zdobení svatebních aut i s vzorovými příklady výpočtu stuh
Na Instagramu mě najdete pod účtem jaknasvatby, kde sdílím fotky vždy s minivzkazem-minipříběhem. 😉
Další články k tématu svateb si můžete přečíst v rubrice Svatby.
Můžete si stáhnout eBook zdarma s názvem Svatby – 3 Největší chyby při jejich plánování.
A ještě něco, skvělý TIP na bombastické barevné krabičky na výslužky a jiné svatební vychytávky. Někdo jistě ocení tento zákazníky prověřený obchod.↓
eBook Mé svatební přešlapy alias poselství svatebních příběhů a zkušeností jsem se rozhodla posílat dál. V eBooku najdete bez obalu celý náš příběh svatby, jak probíhala a co se nám nepovedlo. Co jsme měli udělat jinak a jaké chyby by se vám mohly přihodit taky.
Do eBooku jsem zařadila i bonusy navíc – příběhy z jiných svateb, které popisuji očima svědkyně a kamarádky. Dále materiály k tisku a plno užitečných odkazů. Věřím, že mé dílo vám opravdu pomůže a stojím si za ním. Psala jsem ho srdcem a nejlíp, jak dovedla.