Rozhodla jsem se sepsat i další techniky, které za ty roky používám proti stresu. Udělala jsem si s nimi vtipné asociace a upravila k obrazu svému. 🙂 Když je mi nejhůř vybaví se mi k tomu i ty související blbiny, co jsem k tomu vymyslela a vždy se musím zasmát. A i to je na tom to kouzelné. Udělat si ze sebe, nebo těch svých obav srandu, ztratí tím nad vámi úplně svou moc.
Příroda je dokonalá v tom, že stále přesně ví, jak se se stresem a nebezpečím vypořádat.
To jen my lidé jsme se od ní v moderním světě odpojili. Není divu, že když si ani doktoři neví rady, dost lidí zkusí odjet mezi národy, které tyto schopnosti ještě mají a dokáží na vás rozpoznat už při setkání, že je s vámi něco těžce v nepořádku…
Zabalený kaloň – největší netopýr na světě
To, co mi velmi pomáhá, když mě chytne hrozná úzkost, obavy nebo strach, zabalím se do „kaloně“. Není to nic nového, když jsme před někým nesví, nervózní, instinktivně dáváme ruce do obranné = chránící se polohy, držíme se za ně a nevědomky si jimi chráníme i nejzranitelnější místo na těle – SOLAR (oblast břicha, kde sídlí náš střed a síla). Úžasnou adaptaci má i pásovec – armadillo (viz úvodní obrázek článku – umí se schoulit do koule, která do sebe úplně zacvakne, jak skládačka).
Vytvořila jsem si takový rituál s dekou. Když se potřebuji zklidnit, zalezu si pod ni a už jsem si schopná dýcháním a navozenou pohodou a bezpečím rozvést po těle úžasné teplo, které vždy vzniká nejdříve v dlaních. Tyto až nadpozemské pocity se snažím vybavit i v momentech, kdy pod deku nemůžu, ale aspoň se zkusím obejmout a zabalit rukama a snažím se navodit vizualizací stejné pozitivní pocity.
Cvičením si dokážete vytvořit i opačné pocity, než jsou obavy a strach. Popisují to i mladí hokejisti v článku o vizualizacích a Čchi Kungu: „It was fucking awsome.“
To bylo kurva dobrý! 🙂
Boj/ Útěk – Angry lizard (Agama)
Na agamě vám ukážu, jak aplikuje svou adaptaci na stres = strach o svůj život. Buď roztáhne své plachtící blány na hlavě a vyšponuje se, aby vypadala větší a útokem se snaží zastrašit nepřítele, ale pokud vyhodnotí, že útokem nemá šanci, vezme nohy na ramena a valí, co jí síly stačí.
Jakýkoliv pohyb pomáhá v napětí a stresu. Někdo si rád zaběhá, zaposiluje, jde na kolo, zatancuje si, nebo se jednoduše vytřepe. Vše se počítá. Když už nevíte coby, prostě začněte třeba skákat, mávat rukama, třepat nohama…
Freddy Mercury se Agamou nechal i inspirovat a nechal si ušít extravagantní obleček, kde mu ve filmu říkají, že vypadá jak „angry lizard.“ 🙂
I zvedání ruky nahoru jako to dělal Freddy, je taky supr technika. Pocit, že to dokážete. „We are the champions.“
Taky se mi z filmu Bohemian Rhapsody vybavuje producent, který nechtěl tuto písničku vydat, že je moc dlouhá (víc jak 6 minut) a ještě jsou v ní prvky opery apod. Jak tam říká otráveně: „What is fucking Bismilah?“ A pak na závěr filmu je na něj záběr, jak ji Queen velkolepě zpívají na Life Aid pro Afriku a sedí tam s vnitřní zhrzenou prohrou, že odmítl Queen. Myslete na to, že VY si tvoříte svůj život. A když narazíte na srážející hlupáky, obejděte je obloukem.
Strnutí/Vytřepávání stresu – impala (třepání je účinná technika, jak ze sebe dostat extrémní stres)
Další přesná ukázka z přírody. Impala zažije extrémní stres, což je pro ni boj o holý život. Nejdřív dělá doslova „mrtvýho brouka“, a to dokonale odradilo predátora. Kočkovité šelmy obecně nemají rády jednoduchou kořist, rádi ji honí a pronásledují. Když nejsou vyhladovělé, nechají takovou kořist na pokoji. Impala přesně tohle zkusila a zachránila si život a aby se mohla vrátit zase do normálního života, potřebovala ten enormní stres dostat ze sebe, začala ho z těla přirozeně vytřepávat.
Jakmile se ji to podaří, zvedá se a jde znovu vstříc nebezpečným zítřkům. Těžko si to my lidi dokážeme představit, boj o holý život dennodenně nesvádíme. Přesto jsme čím dál víc hnáni moderním stresem do kouta.
Takže až uvidíte někoho se nervama třepat, nekomentujte to a nechte ho být. Tělo přesně ví, co má dělat. Určitě jste viděli, že se různě otřípají i mistři světa, známí sportovci před zápasy, před výkony… Dostávají tak ze sebe to napětí a velký tlak, co je na ně vyvíjen.
Ztuhnutí, zamrznutí
A i když se dostanete do tak velkého stresu, že prostě nebudete moct mluvit, budete paralyzovaní a nebudete se moct pohnout, tak si to nevyčítejte. I to je obranný mechanismus. Mrkněte na vačici, ta svou obranu taky dotáhla k dokonalosti. Nejenže dokáže odpadnout a dělat fakt dokonale mrtvou na lusknutí, ale i si hrcne a smrdí, aby potencionální predátory odradila úplně. Mršiny se prostě nežerou, protože můžou mít nějakou nemoc, parazity, a to predátoři instinktivně mají zakódované taky jako vzorec přežití.
Tlakování a následné uvolnění svalů – Technika platýz
Takhle jsem si pojmenovala techniku zatínání a povolování svalů. Když jsem plná napětí, pomáhá mi se celá na několik sekund zatnout, zadržet dech a pak silně vydechnout a povolit svaly. Po tom vždy přicházejí euforické pocity.
Zatínání a povolování svalů navozuje až euforické pocity při maximálním uvolnění.
Zkuste Jacobsonovu metodu – je založena na postupném zatínání různých svalů. Od chodidel, lýtek, trupu, ruk až po hlavu, včetně vyplazování jazyka.
Když povoluju svaly, rozlívám se jako mlha do šířky, a to mi připomíná platýze, který je placatý a jen tak ledabyle a pohodově si plave, jako by se nechumelilo, i když jste mu v patách.
Třes/Zatnutí/Vyplazování jazyka/ Kaloň/ Pokřik/ – rituální tanec HAKA
Národy spjaté více s přírodou si předávají tyto techniky proti stresu z generace na generaci. Když se podíváte na „zastrašující rituál“ Maorů, naleznete v něm všechny prvky technik, které jsem již zmínila. Je to dokonalé. (Funění, hluboké dýchání, zvedání paží, vyplazování jazyka, zatínání pěstí, stehen, paží a povolování, pokřiky, třepání dlaní, kulení očí, zatínání svalů v obličeji a další.)
Vědecky je prokázané, že opravdu pomáhá, když si i pořádně sprostě zanadáváte.
No a mrkněte i na velmi rychlý africký tanec. 🙂
Odvážná Vaiana – Já cestu znám CZ – YouTube – i v této písničce najdete prvky technik v tanci tichomořských národů.
Vždy se uklidňuju, až to přejde, zase ti to bude myslet, nebude ti vše připadat tak tragický a prostě jede se dál.
Ať už máte reakce na stres jakékoliv, přijměte je, dovolte si je a nic si nevyčítejte. Dá se s nimi pracovat, a nebo si z nich udělat srandu. Ostatně tak to dělám já, protože ve stresu dost často zamrzávám, a nebo se díky své aktivované tetanii vnitřně třesu a cítím různá brnění. Tak si vždy řeknu, tak jo, už je tady zase vačice, pásovec nebo nabuzený Maor. 🙂 A ten přetlak po chvíli povolí. Vždy se uklidňuju, až to přejde, zase ti to bude myslet, nebude ti vše připadat tak tragický, prostě jede se dál a bude to dobrý.
Denně zařaď 1 radost pro sebe, 1 pro druhé a večer s vděčností zhodnoť svůj den a pohlaď se s poděkováním svému tělu po pažích.
Účinná metoda TRE – viz příklad na impaletre@mireksedlak.cz, tel.: 733 360 100Individuální i skupinová sezení v Brně, ale možnost i Online sezení – REZERVACE
Další mé užitečné články:
Panické ataky, úzkost a syndrom vyhoření (1. článek)
Panická ataka jako blesk z čistého nebe (návody, vysvětlení, pomoc, příklady panických atak u vojáků)
Pozitivní afirmace a vizualizace na příkladech
Otužování a dýchání podle Wim Hofa – proti depresím, úzkostem, únavě, nespavosti (mé zápisky)
Vizualizace, meditace a Čchi Kung v hokeji – rozhovor s Janem Jarolímem, koučem juniorů v Kanadě
Sport by měl zůstat zábavou – rozhovor o vyhoření v hokeji