fbpx

Vypouštění poštovních holoubků na svatbě

Vypouštění holoubků

Co vedlo naše předky k této tradici? Jaký má tento zvyk význam? Co se skrývá za touto symbolikou? A proč zrovna holubi?

Odpověď je jednoduchá. Holubi jsou monogamní. To znamená, že si na celý život vybírají jen jednoho partnera. Tak jako labutě, albatrosi, orli bělohlaví či tučňáci.

Bílá holubice od pradávna symbolizuje čistou, věrnou a věčnou lásku.

Proto se holoubci stali symbolem lásky a věrnosti. Proto si lidé tímto ,,zvykem a symbolem“ chtěli přinést věrnost a věčnou lásku do svého manželství. 🙂

holoubci

Dědovi poštovní holubi nachystaní na vypuštění od novomanželů

Ač jsem se párkrát setkala i s negativními reakcemi k tomuto zvyku na sociálních sítích, myslím si, že to pro holoubky není žádná velká zátěž. Tihle na fotce jsou mého tchána. Má pro ně velký holubník a čas od času musí čelit nebezpečí jako jsou kočky, nebo dokonce draví ptáci.

Díky jejich instinktu a naprogramování se dokáží vrátit zpátky domů, i když terén a krajinu vůbec neznají.

Až po delší době mi došlo, že 3 BONUSOVÉ svatební příběhy, které jsem doplnila do svého eBooku Mé svatební přešlapy, mají něco společného. Jsou to právě holoubci.

Když se ženil můj brácha Jirka, vypouštění holoubků jsme mu společně zařídili s tchyní a tchánem. 🙂 Musím vám říct, že to bylo poprvé, co jsem takové ,,vypouštění poštovních holubů“ viděla. Ať se na to dívám ze všech stran, vždy dojdu k tomu, že nejen že to je nádherný zvyk s hlubokou myšlenkou, ale i nezapomenutelný zážitek. A to myslím doslova pro všechny hosty!

Vypouštění holoubků, i když trvá doslova pár minut, vždy vtáhne všechny do děje. Schválně se pozorně zadívejte na výrazy hostů. Je to nehrané spontánní nadšení…

Tento zvyk potěší nejen novomanžele, ale i hosty okolo.

Když se vdávala má kamarádka a v té době i kolegyně Irča, přála jsem si jí tento zvyk zrealizovat jako překvapení. Nejen pro ni a Jirku, ale pro všechny, co na svatbě byli. Tehdy jsem přenos vyřešila improvizací → 2 hlavní holoubky pro novomanžele do nazdobené bílé bedýnky a další 4 holoubky do většího košíku. Můžete se znovu přesvědčit o tom, jak skvělou atmosféru to navodilo. To je prostě NÁDHERA! 

Holoubky jsme tenkrát vezli z Jedovnic do Svitav, tedy cca 60 km. Irča s Jirkou měli svatbu v krásném parku, kde vypouštění holoubků ještě více vyniklo. 🙂

Na další svatbu jsem již byla dobře připravená. Když se vdávala další kolegyně a kamarádka Alča, přenos holoubků na místo svatby byl sám o sobě pro všechny zážitkem. Hlavně pro děti.

Holoubci jako symbol lásky a věrnosti je krásný zvyk. Na lásce a věrnosti se ale musí v manželství pracovat, není samozřejmostí.

 

Vypouštění holoubků

Články s praktickými radami, které by se Vám mohly hodit:
Zdobení svatebních aut i s příklady výpočtu stuh

Svatební proslovy i s různými příklady

Svatební focení s praktickými radami


Na Instagramu mě najdete pod účtem jaknasvatbykde sdílím fotky vždy s minivzkazem-minipříběhem. 😉

Další články k tématu svateb si můžete přečíst v rubrice Svatby.

Můj vlastní příběh svatby plný chyb a přešlapů si můžete přečíst právě v tomhle mém novém eBooku. Chyby jsem ale udělala i jako svědkyně a kamarádka. Mé chyby by vám mohly pomoci plno situací přehodnotit a na nečekané situace na svatbě vás víc připravit.

eBook

eBook Mé svatební přešlapy

Těžce na cvičišti, lehce na bojišti. A na to cvičiště si můžete vzít mé příběhy a vyzkoušet si, co byste na tom místě dělali vy a jak byste se asi cítili a jaké emoce by tyto nepovedené okamžiky ve vás vyvolávaly.

eBook o mých chybách na svatbách

eBook o mých svatebních přešlapech, omylech a chybách, které jsem udělala na své svatbě, ale i na jiných svatbách jako svědkyně. 4 příběhy, ze kterých se poučíte i připravíte na nečekané situace.

 

Šárka Pospíšilová
,,Mám chuť vyprávět své životní příběhy, jak ty veselé, tak i ty nepovedené. Z mých chyb a přešlapů se budete moci poučit a vyvarovat se jich." Můj příběh si můžete přečíst zde >> Již jsem dala dohromady i plánovaný eBook o naší svatbě. Díky němu se budete moci na tu svoji i na svatbu někoho jiného lépe připravit. Já už své chyby nevrátím, vám ale ty moje můžou pomoci. Mé svatební přešlapy zde>>